TEST NR 11
21/03/2020TEST NR 12
28/03/2020Ucz się jak poliglota! 5 ciekawych metod nauki języka obcego
Poliglota to człowiek, który zna wiele języków. Powszechnie uważa się, że to osoba o wyjątkowych zdolnościach. Jednak nie zapominajmy, że każdy z nas jest predysponowany do tego, żeby opanować więcej niż jeden język.
Wielu osobom po prostu brakuje motywacji. Jeszcze zanim usiądą do książki, czują się znudzeni, bo kojarzy im się to z nieciekawym podręcznikiem, długotrwałym procesem i brakiem widocznych postępów w krótkim odstępie czasu.
Dużą rolę gra tu podejście studenta. Jeśli jest przekonany, że nie ma zdolności lingwistycznych i od początku nastawa się na porażkę, nauka nie będzie owocna.
Motywacja, świadomy wysiłek i odpowiednie metody mogą z każdego uczynić
poliglotę!
Zapomnij na chwilę o technikach znanych Ci ze szkoły i odłóż podręcznik na bok.
Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy i zdecyduj, które z poniższych rozwiązań
najchętniej wypróbujesz.
1. Aplikacja do pisania listów – Slowly
Tak, dobrze widzisz – listów. Mowa tu o bezpłatnej aplikacji na smartfony — Slowly. Coś dla osób tęskniących za erą
komunikacji bez użycia smartfonów, ale w nieco odświeżonym wydaniu. Slowly pozwala pisać i wysyłać listy do innych użytkowników aplikacji na całym świecie. Na początku ustawiasz swój
awatar i nazwę użytkownika. Następnie wybierasz interesujące Cię tematy, o których chciałbyś porozmawiać i język, w którym piszesz. Aplikacja dopasuje Cię do kogoś, kto podziela Twoje pasje. Dzięki temu nawet w dobie wiadomości
błyskawicznych masz szansę połączyć się z ludźmi z zagranicy w wolniejszym niż
obecne tempie. Aplikacja zakłada bowiem, że czas dostarczenia wiadomości przekłada się na czas rzeczywistego
dostarczenia listu. Wszystko zależy od tego, na jakim kontynencie i w jakim
kraju mieszka Twój rozmówca.
Praktyka w pisaniu o codziennych sprawach to nie tylko świetna metoda nauki
słownictwa, ale też okazja do poznania nowej kultury.
2. „Spaced repetition” – Aplikacja Anki
Zdolność długotrwałego zapamiętywania to kluczowy element uczenia się. Aby zbudować
bazę wyrażeń, nie wystarczy tylko raz zobaczyć nowe słowo, zapisać je i zamknąć
zeszyt. Należy co jakiś czas je sobie przypominać. Słowa, których nie
przeglądałeś przez długi czas, mogą szybko ulecieć z pamięci.
Metoda nauki, znana z języka angielskiego
jako „spaced repetiotion”, polega na skutecznym uczeniu się poprzez rozłożenie
powtarzanego materiału w odstępach czasu. Prościej ujmując, chodzi o regularne powtórki słownictwa z fiszek. Można wykorzystać do tego aplikacje
Anki. Nauka poprzez użycie tej metody pozwala Ci wykorzystać czas, który spędzasz w komunikacji miejskiej lub w kolejce do lekarza.
Korzystanie z Anki jest wygodniejsze niż papierowe fiszki, ponieważ na podstawie określonych kryteriów szacuje i kontroluje ona czas,
kiedy pokazać Ci dane słowo ponownie. Zmniejsza ilość powtórek słów, które
już znasz, a zwiększa słów nowych, aby zostały przez Ciebie zapamiętane.
Dostosowuje powtórki materiału i pozwala regularnie odświeżać wiedzę. Aplikacja
Anki pozwoli Ci na dłużej zapamiętać słownictwo, stolice, terminologię medyczną i wiele innych rzeczy. Udowodniono, że takie powtarzanie w konkretnych
odstępach czasu znacznie poprawia zdolność do długotrwałego zapamiętywania.
3. Pisanie pamiętnika w języku obcym
Najważniejszy jest codzienny kontakt z językiem, którego się uczysz. Kiedy piszesz pamiętnik czy listę zakupów w języku obcym, oprócz tego, że poznajesz nowe słowa, wyrabiasz sobie rutynę systematycznej nauki. W przypadku dziennika danych wyrażeń używasz w kontekście, a to sprawia, że zapamiętasz je szybciej i na dłużej.
Ta metoda pozwoli Ci myśleć w języku obcym przynajmniej przez jakąś część dnia bez konieczności wyjazdu za granicę.
Zachęcamy Cię również do przeczytania artykułu: 6 sposobów na zapamiętywanie słówek i zwrotów po norwesku.
4. Spotkania z rodzimymi użytkownikami języka
Jest to kolejny ze sposobów nauki słownictwa i przełamywania barier. Samo pasywne słuchanie nowych zwrotów, nie sprawi, że będziesz mówił płynnie. Istotne jest, abyś zastosował je w rozmowie z drugim człowiekiem, najlepiej z rodzimym użytkownikiem języka. Zakładając, że znasz cały słownik języka norweskiego, ale nie umiesz użyć tych słów w rozmowie, posiadanie tej wiedzy staje się zbyteczne.
Szukaj więc na Facebooku lokalnych grup w zależności od tego, z jakiego miasta pochodzisz (np. „Expats in Wroclaw” – grupa dla obcokrajowców mieszkających we Wrocławiu). Obserwuj wydarzenia, w których biorą udział. Na pewno chętnie zintegrują się z miejscowymi.
Kolejny pomysł to Couchsurfing. Jest to serwis, na który szukasz miejsca do przenocowania lub sam oferujesz nocleg dla turystów. Możesz przy okazji poznać nowych ludzi i pokazać im miasto. Co więcej wymienić się spostrzeżeniami na temat odmienności waszych kultur i wyświadczyć komuś przysługę w postaci darmowego zakwaterowania. Jadąc za granicę, sam możesz z tej opcji korzystać, gdyż jest ona dostępna w wielu różnych częściach świata.
Są też strony on-line, na których ludzie szukają partnerów językowych. Możesz zaoferować komuś naukę polskiego, a w zamian za to, ktoś pouczy Cię swojego języka.
5. Aplikacja HiNative
Świetna aplikacja dla osób pracujących nad wymową. Daje ona możliwość publikacji nagrań głosowych, a także zadawania pytań na dowolny temat dotyczący nauki języków i słownictwa. Wystarczy, że nagrasz swoją wypowiedź lub pytanie, opublikujesz je i dostajesz ocenę poprawności wymowy, akcentu z danego regionu oraz komentarze od rodzimych użytkowników języka ze wskazówkami, co należałoby poprawić. Dzięki HiNative możesz za darmo uczyć się ponad 100 różnych języków i dialektów. Sam również masz możliwość pomóc innym w nauce Twojego języka ojczystego.
Co więcej, do swojego pytania możesz dodać zdjęcie i zapytać o jego znaczenie lub też inny obraz związany z pytaniem. Niektóre kwestie zostaną wtedy lepiej zrozumiane.
Poza samą nauką słownictwa będziesz miał okazję poznać kulturę kraju. Możesz zapytać o cenne wskazówki, gdy wybierasz się w podróż do nieznanego Ci miejsca lub na co należy zwrócić uwagę, przeprowadzając się za granicę. Miejscowi z pewnością podadzą Ci gotowe rozwiązania, podpowiedzą tanie restauracje lub podsuną Ci wydarzenia, w których warto uczestniczyć.
Powyższe techniki stanowią świetne uzupełnienie samodzielnej nauki bądź nauki na kursie językowym. Pamiętaj, że ma być to proces przede wszystkim przyjemny. Urozmaicaj sobie ten czas korzystając z różnych źródeł.
Która metoda spodobała Ci się najbardziej?
A może już korzystałeś z powyższych aplikacji? Daj nam znać jak Twoje wrażenia.
Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem nauki norweskiego, zachęcamy Cię do kontaktu. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i dopasujemy kurs do Twoich upodobań:
kontakt@vikingschool.pl
Facebook